Juodgrūdžių aliejus naudojamas kosmetikoje ir sveikatai
Natūralūs produktai dažnai slepia kur kas daugiau nei tik skonį ar kvapą. Viena iš tokių stebuklingų gamtos dovanų – juodgrūdės sėklos. Nors ši sėkla žinoma jau tūkstančius metų, pastaruoju metu ji vėl atrandama iš naujo – kaip supermaistas, padedantis stiprinti organizmą iš vidaus ir išorės.
Juodgrūdžių aliejus ar sėklos dažnai vadinamos natūraliu vaistu – jos naudojamos tiek tradicinėje, tiek šiuolaikinėje medicinoje. Ir ne veltui: jos gali padėti gerinti imunitetą, švelninti žarnyno problemas, netgi raminti sudirgusią ar spuoguotą odą.
Šiame straipsnyje:
- Sužinosi, kuo išskirtinė juodgrūdė;
- Kaip ji veikia imuninę sistemą, žarnyną ir odą;
- Kaip ją vartoti saugiai ir veiksmingai.
Kodėl juodgrūdės sėklos tokios veiksmingos?
Juodgrūdės sėklose gausu biologiškai aktyvių medžiagų, iš kurių svarbiausia – timochinonas. Tai galingas antioksidantas, turintis priešuždegiminių, antivirusinių ir antibakterinių savybių.
Ką dar turi šios sėklos?
- Omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, kurios padeda kovoti su lėtiniu uždegimu.
- Vitaminų B1, B2, B3, reikalingų energijos apykaitai ir nervų sistemai.
- Cinko, geležies, kalcio – svarbių mikroelementų imuninės sistemos stiprinimui.
Be to, juodgrūdės veikia adaptogeniškai, t. y. padeda organizmui geriau prisitaikyti prie streso, nuovargio ar ligų sezono.
Dėl šios sudėties jos dažnai vadinamos „vaistu nuo visų ligų, išskyrus mirtį“ – taip apie jas kalbama dar islamiškoje medicinoje.
Valo žarnyną ir gerina virškinimą
Juodgrūdės sėklos vertinamos ne tik dėl imuniteto stiprinimo – jos puikiai veikia ir virškinimo sistemą. Ypač vasarą, kai dažniau jaučiame sunkumą skrandyje ar žarnyne, juodgrūdė gali būti natūralus sprendimas.
Kaip tai veikia?
- Mažina pilvo pūtimą ir virškinimo diskomfortą – ypač naudinga žmonėms, jautriems tam tikriems maisto produktams.
- Skatina kepenų veiklą – tai padeda greičiau pašalinti toksinus iš organizmo.
- Lengvai laisvina vidurius, todėl naudinga sergant vidurių užkietėjimu ar tiesiog norint švelnaus valomojo poveikio.
Be to, juodgrūdės pasižymi priešuždegiminiu poveikiu žarnynui, todėl jos gali padėti žmonėms, turintiems dirgliosios žarnos sindromą ar lėtinių virškinimo sutrikimų.
Sėklas galima vartoti tiek aliejaus pavidalu, tiek sumaltas – svarbiausia tai daryti reguliariai, bet saikingai.
Ramina odą ir padeda nuo spuogų
Juodgrūdės aliejus plačiai naudojamas natūralioje kosmetikoje – ir ne be priežasties. Dėl savo priešuždegiminių ir antibakterinių savybių jis padeda spręsti daugelį odos problemų, ypač vasarą, kai oda reaguoja į karštį, prakaitą ar saulę.
Kaip juodgrūdės padeda odai?
- Mažina aknės uždegimą – aliejus ramina sudirgusią, paraudusią odą ir padeda sumažinti spuogelius.
- Skatina gijimą – esant įdrėskimams, žaizdelėms ar net egzemai, juodgrūdės padeda odai greičiau atsistatyti.
- Drėkina, bet neriebina – tinka net mišriai ar riebiai odai, nes gerai susigeria ir nepalieka riebaus blizgesio.
- Tinka po saulės – nuramina nudegusią ar pervargusią nuo saulės odą.
Aliejų galima tepti tiesiai ant švarios odos (vakare), o jautresniems žmonėms – sumaišyti su kitu švelniu aliejumi (pvz., migdolų). Taip pat galima naudoti ir vidinį bei išorinį derinį – geras rezultatas pasiekiamas greičiau.
Kaip vartoti juodgrūdę saugiai ir veiksmingai?
Nors juodgrūdės – natūralus produktas, svarbu žinoti, kaip jį naudoti, kad būtų ne tik veiksminga, bet ir saugu. Per didelės dozės ar netinkamas vartojimas gali sukelti nemalonių pojūčių.
Svarbiausi patarimai:
- Aliejus – vartojamas viduje po 1 arbatinį šaukštelį 1–2 kartus per dieną, geriausia prieš valgį. Galima maišyti su medumi.
- Sėklos – sumaltos sėklos dedamos į maistą: jogurtus, salotas, glotnučius. Dienos norma – apie 1 arbatinis šaukštelis.
- Išoriškai – grynas aliejus tepamas ant švarios odos vakare. Jei oda jautri – maišyti su baziniu aliejumi.
Ko vengti?
- Neviršyk rekomenduojamos dienos normos – ypač vartojant aliejų.
- Nerekomenduojama nėščiosioms be gydytojo konsultacijos.
- Jei turi autoimuninių ligų ar vartoji vaistus – pasitark su mediku.
Juodgrūdės neturėtų būti suvokiamos kaip vaistai, tačiau jos gali tapti puikiu kasdieniu papildymu, stiprinančiu bendrą organizmo atsparumą ir grožį.
Išvados
Juodgrūdės sėklos – tai vienas iš natūralių būdų stiprinti sveikatą be cheminių priedų ar sudėtingų procedūrų. Šios mažos, bet veiklios sėklos gali tapti vertingu kasdienės mitybos papildymu: padeda imuninei sistemai, palengvina virškinimą, švelnina odos uždegimus.
Svarbiausia – vartoti atsakingai ir reguliariai. Nesvarbu, ar pasirenkate juodgrūdžių aliejų, ar sumaltas sėklas – poveikis juntamas ne iškart, bet išlieka ilgai.
Natūralios priemonės, tokios kaip juodgrūdė, nepakeis vaistų esant rimtoms problemoms, bet jos puikiai veikia kaip prevencija ir organizmo stiprinimas. Vasarą, kai keičiasi mityba, aplinka ir oda reaguoja jautriau – tai gali būti labai vertingas pasirinkimas.