Grikiai yra vertinami dėl savo maistingumo ir sveikatai teikiamos naudos, ypač tarp tų, kurie siekia numesti svorio ar palaikyti sveiką gyvenimo būdą. Jame esantys baltymai, mikroelementai ir vitaminai, kartu su žemu kaloringumu, padaro grikius puikiu pasirinkimu sveikatai ir lieknėjimui. Bet ar žinote, kaip virti grikius norint numesti svorio, kad jie išliktų ne tik skanūs, bet ir maksimaliai naudingi?
Šiame straipsnyje aptarsime kelis patarimus ir metodikas, kaip efektyviai paruošti grikius, kad jie padėtų jums siekti svorio metimo tikslų.
Grikiai ir jų nauda sveikatai
Grikiai suteikia organizmui būtinas maistines medžiagas:
Kalorijų Kiekis
- Sausi grikiai: 100 g sauso produkto sudaro 343 kcal.
- Virti grikiai: 100 g virtų javų turi tik 105 kcal.
Maistinė Vertė (BJU)
- Baltymai: 13,2 g
- Riebalai: 3,4 g
- Angliavandeniai: 71,5 g
Svarbūs Mikroelementai (100 g produkto)
- Kalcis: 18 mg
- Geležis: 2,2 mg
- Magnis: 231 mg
- Fosforas: 347 mg
- Kalis: 460 mg
- Cinkas: 2,4 mg
- Varis: 1,1 mg
- Manganas: 1,3 mg
Grikių Rūšys
- Ruda: Termiškai apdorota (kepta arba garuose).
- Žalia: Gerai išdžiovinta, bet termiškai neapdorota.
Paprasti žingsniai, kaip virti grikius
- Grikių pasirinkimas
- Rudos arba žalios spalvos grikių pasirinkimas.
- Rudos spalvos: Termiškai apdoroti, dažniau sutinkami.
- Žaliosios spalvos: Natūralūs, neiškepinti, švelnesnio skonio, išsaugo daugiau maistinių medžiagų.
- Rudos arba žalios spalvos grikių pasirinkimas.
- Prieš virimą
- Grikių nuplovimas:
- Nuplauti po tekančiu šaltu vandeniu.
- Pašalina dulkes ir kitas priemaišas.
- Grikių nuplovimas:
- Virimas
- Santykis: 1 puodelis grikių – 2 puodeliai vandens.
- Procesas:
- Užvirti vandenį.
- Įberkite nuplautus grikius.
- Sumažinti ugnį ir virti 15–20 minučių, kol suminkštės ir sugers visą vandenį.
- Prieskoniai
- Svarbu vengti per didelio druskos kiekio.
- Galima naudoti įvairius prieskonius:
- Juoduosius pipirus.
- Petražoles.
- Kmynus.
- Praturtina skonį be papildomų kalorijų.
- Patiekimas
- Garnyras:
- Prie mėsos ar žuvies.
- Salotos:
- Maišyti su įvairiomis daržovėmis ir žalumynais.
- Gaunamas maistingas ir sveikas patiekalas.
- Garnyras:
Svorio metimas su grikiais
Grikiai yra vertinami dėl jų naudingų sveikatai savybių, tačiau svarbu suprasti, kad vien grikių vartojimas neleis efektyviai numesti svorio be kitų sveikos gyvensenos aspektų, tokių kaip subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, pakankamas miegas ir streso valdymas. Tačiau yra keletas būdų, kaip virti grikius, kad jie prisidėtų prie kalorijų suvartojimo mažinimo.
Grikiai be druskos
Grikiai gali būti paruošti be druskos, pakeičiant ją įvairiais prieskoniais, tokiais kaip juodieji pipirai, krapai, petražolės, kmynai, kalendra, paprika ir kiti. Mažinant druskos kiekį, mažėja natrio suvartojimas, kuris yra svarbus ne tik svorio metimo, bet ir bendros sveikatos kontekste. Natrio perteklius gali sukelti širdies ir kraujagyslių problemas, virškinimo trakto sutrikimus, inkstų ligas, nutukimą ir osteoporozę. Be to, per didelis druskos suvartojimas sulaiko skysčius organizme, kas sulėtina svorio metimo procesą.
Grikiai be pieno
Nors su pienu virti grikiai yra maistingi ir sotūs, pieno kalcis trukdo pasisavinti geležį. Be to, pieno produktai gali sukelti problemas žmonėms, sergantiems laktozės netoleravimu, turintiems pieno baltymų alergiją, hemochromatozę ar hormoninius sutrikimus, dėl to svarbu žinoti kaip virti grikius. Tokiais atvejais rekomenduojama naudoti augalinį pieną, kuris yra švelnesnis sveikatai ir tinka svorio metimo dietoms.
Grikiai be cukraus
Cukrus yra dar vienas ingredientas, kurio vartojimą reikėtų riboti arba visiškai išbraukti iš savo mitybos, ypač metant svorį. Cukrus nėra būtinas organizmui, o jo vartojimas gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, inkstų problemas, susilpninti imunitetą ir netgi skatinti dantų ėduonį. Vietoj cukraus galima naudoti natūralius saldiklius, pavyzdžiui, razinas, cinamoną ar džiovintus abrikosus, kurie pagerins skonį nepadidindami kalorijų kiekio.
Virimas ir garinimas
Virimas ir garinimas yra optimalūs grikiai paruošimo būdai, leidžiantys išsaugoti daugiau maistinių medžiagų. Lėtoje viryklėje virti grikiai išlaiko daugiau naudingų mikroelementų ir makroelementų, palyginti su ilgai verdant ar kepant. Kepimo metu, dėl aukštos temperatūros ir ilgo terminio apdorojimo, produktas praranda daugiausiai naudingų savybių, todėl labai svarbu žinoti – kaip virti grikius.
Šios grikiai ruošimo rekomendacijos padeda ne tik sumažinti kalorijų kiekį, bet ir pagerina maisto kokybę, kas yra svarbu bet kokios svorio metimo programos dalis.
Grikių su kefyru receptas svorio metimui
Grikiai yra puikus maisto produktas svorio metimo dietos metu, nes jie yra turtingi baltymais ir mikroelementais, kurie palaiko ilgalaikį sotumo jausmą. Kefyras, raugintas pieno produktas, teigiamai veikia virškinimo trakto sveikatą. Šis paprastas grikių su kefyru receptas gali būti puikus pasirinkimas tiems, kurie nori numesti svorio ir išlaikyti gražią figūrą.
Ingredientai:
- Grikiai: 100 g
- Kefyras: 200 ml
- Uogos (pasirinktinai, pavyzdžiui, mėlynės ar avietės): 1 valgomasis šaukštas
Paruošimas:
- Grikių paruošimas: Iš pradžių gerai nuplaukite grikius šaltame vandenyje, kad pašalintumėte visas nešvarumus ir dulkes.
- Mirkymas: Užpilkite nuplautus grikius 200 ml kefyro. Kruopščiai išmaišykite mišinį, kad grikiai gerai susimaišytų su kefyru.
- Šaldymas: Paruoštą grikių ir kefyro mišinį palikite šaldytuve maždaug 8 valandas. Šis laikas leis grikiams gerai išbrinkti ir pasisavinti kefyro skonius.
- Patiekimas: Prieš patiekdami, mišinį dar kartą gerai išmaišykite. Papildykite jį šaukštu uogų, kurios ne tik pridės papildomų skonių, bet ir papuoš patiekalą.
Šis receptas, kaip virti grikius, yra ne tik maistingas, bet ir lengvai pasigaminamas, todėl puikiai tinka užimtiems žmonėms. Grikių su kefyru patiekalas yra puikus pasirinkimas tiek pusryčiams, tiek lengvai vakarienei, padedant išlaikyti jūsų svorio metimo tikslus.
Garinti grikiai svorio metimui
Garinti grikiai yra puikus pasirinkimas tiems, kas siekia sveikos mitybos ir svorio metimo. Šis paprastas, bet efektyvus receptas naudoja garinimo procesą, kuris leidžia išsaugoti daugumą maistinių medžiagų, būdingų grikiais, tuo pačiu sumažinant kalorijų kiekį.
Ingredientai:
- Grikiai: 120 g
- Vanduo: 250 ml
- Džiovinti abrikosai (nebūtina): pagal skonį
- Razinos (nebūtina): pagal skonį
- Cinamonas (nebūtina): pagal skonį
Paruošimas:
- Grikiai užpilami: Užvirinkite reikiamą kiekį vandens. Nuplautus grikius sudėkite į indą ir užpilkite verdančiu vandeniu. Uždenkite indą ir palikite grikius garuoti mažiausiai dvi valandas, geriau visą naktį.
- Papildomi ingredientai: Prieš patiekdami, grikius galite papildyti džiovintais abrikosais, razinomis ir/ar cinamonu, kurie pridės patiekalui saldumo ir aromato be papildomų kalorijų.
- Patiekimas: Patiekite grikį šiltą arba atšaldytą. Jei patiekalas atrodo sausas, galite pridėti šiek tiek virinto vandens arba šviežią jogurtą, kad patiekalas taptų švelnesnis.
Žalieji grikiai svorio metimui
Žalieji grikiai yra nepaprastai vertingas produktas svorio metimui dėl jų mažo glikemijos indekso ir gebėjimo išlaikyti daugiau naudingų savybių nei įprasti grikiai. Jie ne tik padeda kontroliuoti cholesterolio lygį, bet ir didina ląstelių jautrumą insulinui, kas yra ypač svarbu cukriniu diabetu sergantiems žmonėms.
Žalieji grikiai su grybais:
- Ingredientai:
- Žalieji grikiai: 200 g
- Pievagrybiai: 240 g
- Svogūnai: 120 g
- Alyvuogių aliejus: 20 g
- Džiovinti krapai: 20 g
- Paruošimas:
- Grikiai ir grybai: Grikius ir grybus gerai nuplaukite. Užvirinkite 1 litrą vandens.
- Grikių išbrinkimas: Užpilkite grikius viena stikline verdančio vandens ir palaukite, kol jie išbrinks.
- Grybų ir svogūnų kepimas: Susmulkinkite svogūnus ir grybus. Svogūnus pakepinkite su alyvuogių aliejumi, kol jie taps skaidrūs. Pridėkite grybus ir krapus, pašildykite, bet nekepkite.
- Virimas: Į grybų ir svogūnų mišinį supilkite grikius kartu su verdančiu vandeniu, kuriame jie buvo užplikyti, ir užvirkite ant silpnos ugnies. Kartokite vandens pildymo procedūrą, kol grikiai taps minkšti.
Šis patiekalas yra ne tik maistingas, bet ir mažai kaloringas, suteikiantis ilgalaikį sotumo jausmą, kas yra itin svarbu svorio metimo proceso metu.
Receptas: Žalieji grikiai su moliūgu ir špinatais
Šis patiekalas su žaliaisiais grikiais, moliūgu ir špinatais yra puikus pasirinkimas norintiems paragauti kažko naujo. Saldžiarūgštis skonis suteiks patiekalui išskirtinumo, o mažas kalorijų kiekis (tik 275 kcal porcijoje) leis mėgautis juo be sąžinės graužaties.
Ingridientai (4 porcijos):
- Žalieji grikiai – 160 g
- Moliūgas – 640 g
- Špinatai – 120 g
- Alyvuogių aliejus – 12 g
- Džiovintas bazilikas – 8 g
Paruošimas
- Pasiruoškite produktus:
- Grikius kruopščiai nuplaukite po tekančiu vandeniu.
- Moliūgą nulupkite ir supjaustykite kubeliais.
- Špinatus smulkiai supjaustykite.
- Kepkite moliūgą:
- Įkaitinkite alyvuogių aliejų didelėje keptuvėje.
- Suberkite moliūgo kubelius ir kepkite ant vidutinės ugnies, kol moliūgas pradės minkštėti.
- Įberkite džiovinto baziliko ir gerai išmaišykite.
- Pridėkite grikius ir špinatus:
- Į keptuvę įberkite žaliuosius grikius ir supjaustytus špinatus.
- Viską gerai išmaišykite ir kepkite dar kelias minutes.
- Virimas:
- Užpilkite pakankamai verdančio vandens, kad visiškai apsemtų turinį keptuvėje.
- Sumažinkite ugnį iki silpnos ir virkite, kol grikiai taps minkšti ir visas vanduo išgaruos. Tai užtruks apie 15-20 minučių.
- Pabaigos akordas:
- Kai viskas gerai išvirs ir vanduo išgaruos, padidinkite ugnį ir trumpai pakaitinkite, kad patiekalas įgautų gražų auksinį paviršių.
Patiekite šiltą ir mėgaukitės sveiku bei skaniu patiekalu!
Kada geriausia valgyti grikius norint numesti svorio?
Svarbu žinoti ne tik, kaip reikia viGrikiai yra vertingas maistinis produktas, tinkantis svorio metimo dietoms dėl jų mažo kaloringumo, didelio baltymų kiekio ir lėtai virškinamų angliavandenių. Čia pateikiama, kaip ir kada juos valgyti, siekiant maksimalaus efekto svorio kontrolės požiūriu:
Ryte (pusryčiams):
- Grikių košė yra puikus pasirinkimas pradėti dieną. Dėl gausaus baltymų kiekio grikiai ilgam suteikia sotumo jausmą, o sudėtingi angliavandeniai užtikrina ilgalaikę energiją. Virkite juos vakare, kad ryte sutaupytumėte laiko ir galėtumėte mėgautis sveikesne koše, nes per naktį susidaro daugiau rezistentinio krakmolo.
Dienos metu (pietums):
- Grikių patiekalai su daržovėmis ir liesa mėsa yra puikus pasirinkimas tiems, kurie stengiasi numesti svorį. Grikių sriuba, troškiniai ar salotos yra maistingi, sotūs ir neperkrauna organizmo kalorijomis. Įtraukiant įvairias daržoves, užtikrinamas reikalingų maistinių medžiagų įsisavinimas.
Vakare (vakarienei):
- Nors grikiai yra naudingi, vakare reikėtų vengti didelių jų kiekių. Tai susiję su tuo, kad, nepaisant mažo kaloringumo, grikiai yra gana sotūs ir jų virškinimas reikalauja laiko. Optimalus pasirinkimas vakarienei – nedidelis grikų kiekis su daržovėmis, vakarienę rekomenduojama suvartoti likus maždaug 2,5-3 valandoms iki miego.
Bendros rekomendacijos:
- Subalansuota mityba ir fizinis aktyvumas yra būtini siekiant sveiko svorio metimo. Grikiai gali būti svarbi sveikos mitybos dalis, tačiau svarbu įtraukti įvairius maisto produktus ir užtikrinti, kad mityba būtų įvairi.
- Grikių nauda sveikatai: Dėl savo sudėties grikiai padeda išlaikyti ilgalaikį sotumo jausmą, mažina cholesterolio kiekį ir stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje, kas yra ypač svarbu svorio metimo periodu.
Grikiai yra puikus maisto produktas svorio metimo dietoms, tačiau svarbu juos vartoti protingai ir atsižvelgiant į paros metą bei kitus suvartojamus maisto produktus.
Išvada
Paruošiant grikius svorio metimo tikslais, svarbu atsižvelgti į jų virimo būdus ir priedus. Virinant grikius su minimaliu druskos, cukraus kiekiu ir pasirinkus tinkamus prieskonius bei papildus, galima išlaikyti žemą kalorijų kiekį ir pagerinti maisto kokybę.
Kaip virti grikius norint numesti svorio ne tik apima jų teisingą termišką apdorojimą, bet ir teisingą ingredientų pasirinkimą. Svarbiausia, grikius reikia derinti su subalansuota mityba ir reguliariu fizinio aktyvumo režimu. Taip ne tik pasieksite svorio metimo tikslus, bet ir išlaikysite sveiką, subalansuotą mitybos planą ilgalaikėje perspektyvoje.