Vilniaus Šeškinės Oze įsikūręs prekybos ir pramogų centras „Ozas“ imasi svarbių žingsnių kovojant su klimato kaita. Laikydamasis savo aplinkosauginių įsipareigojimų, centras įrengė 480 kW galios saulės elektrinę ant savo stogo, planuojama, kad ši elektrinė pagamins beveik dešimtadalį pastate sunaudojamos elektros energijos. Be to, ant stogo buvo įkurdintos bitės, kurios padės palaikyti aplinkinę bioįvairovę.
Ant „Ozo“ stogo įrengta saulės elektrinė susideda iš 1170 modulių, kurių kiekvieno galia siekia 410 W. Per pirmuosius penkis šių metų mėnesius ši elektrinė jau sugeneravo daugiau nei 158 tūkst. kWh elektros energijos. Planuojama, kad iki metų pabaigos elektrinė pagamins daugiau nei 431 tūkst. kWh energijos, kas reikšmingai prisidės prie pastato energijos poreikių.
„Klimato kaita yra bene didžiausia žmonijai kylant grėsmė. Kovojant su ja yra svarbios kiekvieno žmogaus ir verslo pastangos,“ – teigia PPC „Ozas“ centro vadovė Ina Augulienė. Ji pabrėžia, kad prekybos centras siekia tvarumo ir socialinės atsakomybės, įgyvendindamas įvairius aplinkosaugos projektus, o saulės elektrinė yra vienas iš šių projektų.
PPC „Ozas“ plėtros projekto vadovas Artūras Tilinka pažymėjo, kad elektrinės įrengimo metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas saugumui. Pasirinkti moduliai yra aukščiausios gaisro saugos klasės ir sumontuoti taip, kad būtų užtikrintas pastato konstrukcijų patvarumas ir stabilumas.
Taip pat ant „Ozo“ stogo pernai buvo įkurdintos trys bičių aviliai, kuriuos prižiūri profesionalūs bitininkai. Projektą įgyvendinusios bendrovės „Urbanbee.lt“ įkūrėjas ir direktorius Paulius Chockevičius teigia, kad bičių buvimas miesto aplinkoje padeda gerinti miesto augmenijos kokybę, nes bičių apdulkinti augalai yra sveikesni, vešlesni ir atsparesni ligoms.
„Sugrąžindami bites į miesto aplinką prisidedame prie miesto augmenijos kokybės gerinimo,“ – teigia P. Chockevičius. Jis pabrėžia, kad bitės gerina ekosistemos funkcionalumą ir stabilumą, todėl jų buvimas miestuose yra itin svarbus.
Prekybos ir pramogų centras „Ozas“ taip pat naudojasi iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaunama žaliąja energija, o pastato valdymo sistema „Automated Logic“ bei vėdinimo įrenginių CO2 parametrų kontrolė padeda optimizuoti energijos vartojimą. Centre nuolat auga ir išrūšiuojamų atliekų kiekis – rūšiuojamos ir perdirbimui perduodamos plastiko, kartono, stiklo, senos buitinės technikos ir elektronikos atliekos, taip pat kavos tirščiai ir kitos augalinės kilmės atliekos.
„Siekdami prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, mažiname CO2 emisijas, nerūšiuojamų ir neperdirbamų atliekų kiekį bei energijos suvartojimą,“ – sako I. Augulienė. Ji pabrėžia, kad šie veiksmai yra būtini siekiant užtikrinti tvarią ateitį ateities kartoms.
Šaltinis – INK agency, UAB